„Csak egészség legyen, meg térerő!!!” avagy túlélési tippek autista gyermekkel otthon tanuláshoz...
Amikor létrehoztam az oldalt, elhatároztam, hogy nem sajnálkozunk, nem szidjuk a rendszert, nem a világot fogjuk megváltani (azt lehet, hogy igen😊), hanem segítünk egymásnak túlélni a hétköznapi nehézségeket.
Abban gondolom minden SNI-ben érintett szülő egyetért, hogy a tavalyi év a lezárásokkal, a fejlesztések hiányával...kuka.
Ezeket a gyerekeket egyik pillanatról a másikra kiemelni a megszokott napi rutinból, az ismertből, a biztonságot adó társközösségből, hát barátom felér egy kisebb Armageddonnal.
A kialakult helyzethez próbálunk olyan tippeket összeszedni, amik, ha csodát nem is tesznek, de talán egy kicsit hozzásegítenek a napi 10 idegösszeroppanás elkerüléséhez...😊
A legfontosabb, ha ti összeszedettek vagytok, ők is azok lesznek.
Lássuk:
- Első és sérthetetlen a NAPIREND megtervezése és betartása. Ezt egyébként mindenkinek hasznos lehet, nem csak gyermekünknek...ha ezt nem tartjuk be, bizony szétcsúszunk, mint a játékmozdony.
Ezt képekkel is segíthetjük, nagyon hasznos lehet a napirendi kártyák és folyamatábrák használata. Estleg használhatunk időzítőt. És beállíthatjuk, mennyi idő van még a játékig, vagy mennyi idő van még a tanulásból.
- Ha digitális oktatás keretében tanulnak a gyerekek, amennyire lehetőségünk engedi biztosítsuk a nyugodt helyet, ahol tanulhat és tudjátok, "Csak egészség legyen, meg térerő!". Fontos a stabil net!
Az internetszolgáltatótól március végéig ingyen net igényelhető az általános iskolásoknak is.
- Iskolások esetében 12 előtt érdemes megtanulniuk a nehezebb anyagot, egyszerűen ők is és mi is elfáradunk délutánra.
Motiválni lehet magatartástáblával, feladattáblával ha elvégezte a tanulnivalót, akkor kap érte egy matricát, pontot, korosztálytól függ.
A tanulásra kijelölt időben koncentráljunk a tanulásra: csak azért, mert elérhető közelségben van a TV, nem kell bekapcsolni, és a videojátéknak is várnia kell a tanulási idő végéig, különben elúszik a nap.
Nagyon sok hasznos feladatot találtok az https://www.okosdoboz.hu/jatekok oldalon.
Óvodás korosztálynak
1. Készítsetek kupakból katicát és
méhecskét
Érdemes a kupak belsejébe tenni a kör alakú képeket, így a kupak a játék közben
könnyen csúszik a tetején.
2. Az ujjadat a kupakba téve vezesd Katicát és Méhecskét a saját útján a virágjáig! A
színek segítenek! Ha már
jól megy, megpróbálhatod együtt, egyszerre vezetni őket, Méhecskét a jobb,
Katicát a bal kezeddel
Ha szívesebben játszik autókkal, vagy űrhajókkal könnyen át lehet alakítani a játékot a kedvetek szerint. A virágok helyett például a kupakban lévő űrhajók elrepülhetnek egy-egy bolygóra, vagy az úton végig hajthatnak a versenyautók a célig.
Só-liszt gyurma (egy egyszerű, nem főzős receptet is mellékelek, de használhattok helyette mást is)
2 csésze búzaliszt, 1 csésze finomszemcsés (aprószemcsés) só, bő fél csésze víz (de még lehet, hogy szükség lesz egy kevésre). Ezekből jól gyúrható, tésztaszerű anyagot kell kapnunk, ne legyen ragacsos vagy morzsálódó. Az ebből készült alkotásokat ki is lehet szárítani levegőn vagy nagyon lassan, alacsony hőfokon sütőben is. A laposak könnyebben száradnak.
A szabad játék mellett, vonalakat (hullámos, egyenes, cikk-cakk) és egy virágot is szeretném, ha lefednél apró golyócskákkal vagy "kukacokkal" is.
Néhány aranyos feladat óvodás korosztálynak:
- Soralkotás: https://wordwall.net/hu/resource/1898307/figyeld-meg-melyik-vir%C3%A1g-hi%C3%A1nyzik-csokorb%C3%B3l
- Színvarázs- párosító feladat: https://wordwall.net/hu/resource/1090481/vizu%c3%a1lis-%c3%a9szlel%c3%a9s/sz%c3%adnvar%c3%a1zs-2
- Érintsd meg a megfelelő párokat, amíg el nem fogy mind: https://wordwall.net/hu/resource/1198405/vizu%c3%a1lis-%c3%a9szlel%c3%a9s/j%c3%a1rm%c5%b1vek
- Rész -egész viszonyok gyakorlása: https://wordwall.net/hu/resource/1401237/r%C3%A9sz-eg%C3%A9sz-pillang%C3%B3-vir%C3%A1g-melyik-elem-hi%C3%A1nyzik-k%C3%A9pr%C5%91l
- Bal - jobb: https://wordwall.net/hu/resource/1406112/bal-jobb-az-egyik-kutyus-jobbra-megy-melyik-az
- Érdemes bevonni a gyerekeket a házimunkába. A kisebbek a teregetésben, pakolásban tudnak segíteni. Van, aki söprögetni, port törölni szeret és persze együtt ügyeskedni a konyhában is lehet móka és kacagás (vagy sírás és káosz, akkor inkább mellőzzük. :)
- Bár a hírek arról szólnak, hogy nem célszerű kimozdulni, de azért talán még nem annyira a drámai a helyzet, hogy ne lehetne a család többi tagjával együtt kisebb-nagyobb sétákat tenni, sportolni, futni, biciklizni, kimozdulni a négy fal közül.
- Tartsuk a kortársakkal, nagyszülőkkel a kapcsolatot, próbáljuk meg kihasználni a technológia adta lehetőségeket, és a digitális felületeken keresztül minél jobban bevonni őket a mindennapjainkba.
Kitartást mindenkinek!!!
Bakondi Kriszta