Csak „Címke” vagy szükség van a diagnózisra, hogy továbbléphessünk?
Ez egy igen nagy dilemma, főleg azoknál a szülőknél, akiknek a gyermeke a spektrum szélén helyezkedik el, határeset...nincs vele igazán semmi komoly probléma, de valahogy mégis más, mégis kilóg, mégis furcsa.
Könnyen elbizonytalanodik az ember, hiszen a köztudatban gyakran találkozunk a "címke", "megbélyegzés" és hasonló, nem túl kellemes fogalmakkal...
Nem is szeretnék senkit meggyőzni arról, hogy jó vagy nem, ha megkapjuk a diagnózist. De ha arra gondolunk, hogy például elromlik a gyerek foga, rohanunk vele a fogorvoshoz, ha jó a labdaérzéke, beíratjuk focira, ha nem megy a matek, keresünk egy matektanárt vagy elküldjük korrepetálásra, már nem is tűnik ördögtől valónak, hogy ha autizmusra gyanakszunk segítséget kérünk.
Mivel az autizmus egy spektrumbetegség, a gyermekek igen változatos tüneteket produkálhatnak. Így aztán fontos a részletes anamnézis felvétel és az alapos kivizsgálás.
A gyerekek egy részénél a szülők, máskor a gyermekközösség észlel valamilyen furcsaságot, ami kivizsgálást igényel.
Ki ad autizmus diagnózist és miért? Mire használjuk a diagnózist, miért fontos, hogy legyen? Hogyan hat az autizmus diagnózis a családra? Hogyan érdemes ezt kommunikálni családon kívül és belül? Hogyan beszéljünk az autizmusról a gyerekekkel, a nagyszülőkkel és egymással?
Fantasztikus segítséget nyújtanak a Mozaik egyesület által készített Podcastok az eligazodásban.
Kapitány Imola végzettségét tekintve szociális munkás, mentorszülőként dolgozik elnöki tag az AOSZ-nál, emellett ő a MOZAIK Egyesület motorja, szülőképzéseket, szülőklubokat tart, programokat szervez.
Kamrás Orsolya pedagógus, autista gyermeket nevelő szülő. Rendszeresen tart érzékenyítő órákat és előadásokat, emellett cikkeket ír autizmus témában a nyest.hu-n és az Esőemberben.
"Akár születik diagnózis, akár nem, ugyanarról a gyermekről van szó, a maga minden bájával és bajával, ügyességével és esetlenségével." Dr Révész Ildikó szavait idézem.
A Heim Pál Gyermekkórház Mentálhigiéniai Központjának egyik fontos feladatköre az autizmus diagnosztika.
Az alábbi linkre kattintva az autizmus diagnosztika gyakorlati lépéseit követhetjük nyomon.
https://gyogyhirek.hu/autizmus-diagnosztika/
A Podcast a Mozaik Egyesület engedélyével szerepel az oldalon. Hálás és büszke vagyok azért, mert megtiszteltek a bizalmukkal!