Velük színesebb a világ...
"Két dolog végtelen: a világegyetem és az emberi butaság, de a világegyetemben nem vagyok biztos." Albert Einstein
Charles Darwin, Hans-Christian Andersen, Ludwig von Beethoven, Wolfgang Amadeus Mozart, George Orwell, Vincent van Gogh, Kant, Picasso, Einstein és még sokan...autisták, akik tehetségükkel, különcségükkel eddig is és ezután is nagyban hozzájárulnak a világ alakulásához.
Április 2. az Autizmus Világnapja. Íme néhány érdekesség és egy csokor zseniális gondolat ismert autistáktól.
Albert Einstein talán az egyik leghíresebb személy, akinél autizmust diagnosztizáltak. Kidolgozta a relativitáselméletet, az egyik legbefolyásosabb és legismertebb tudós. Einstein magának való, magányos ember volt, aki gyerekként rögeszmésen ismételgetett bizonyos mondatokat. Hatalmas elme volt, de pl. zokni nélkül jelent meg a Nobel-díjátadón.
Albert Einstein Credit: Public Domain.
" A zsenialitás és a hülyeség között az a különbség, hogy az előbbinek határai vannak. " Albert Einstein
"Elmebaj az, amikor újra meg újra ugyanazt a dolgot csináljuk, de más eredményre számítunk." Albert Einstein
Benjamin Franklin, az Amerikai Egyesült Államok egyik alapító atyja is köztudottan Asperger szindrómás volt. Nem is bízták rá a Függetlenségi Nyilatkozat megfogalmazását, mert attól tartottak, hogy viccet csinálna belőle. Az aspergeresek közül ugyanis sokan rendkívüli humorérzékkel vannak megáldva.
Dr. Temple Grandin professzor az állattartást segítő eszközök kifejlesztésével szerezte hírnevét. Hároméves volt, amikor az autizmust diagnosztizálták nála. Az orvosok azt javasolták az anyjának, hogy adja intézetbe. Ám ő inkább nevelőt fogadott, aki fáradságos munkával elérte, hogy Temple beszélni és írni kezdjen. Az egyetemen pszichológiát és zoológiát tanult, majd ledoktorált, és a nagyüzemi állattartás szakértője lett. Ugyanakkor nemzetközileg ismert szóvivője az autizmussal élők helyzetének is. Képekben gondolkodom - Életem az autizmussal címmel 1996-ban önéletrajzi könyvet is írt, mely magyarul 2014-ben jelent meg.
Temple Grandin /www.cshl.edu
"A hallásom olyan, mintha maximális hangerőre állított hallókészülékem lenne. Olyan, mint egy bekapcsolt
mikrofon, amely mindent felvesz. Két választásom van: vagy bekapcsolom a mikrofont és elárasztanak a hangok, vagy kikapcsolom. Anyám mesélte, hogy időnként
úgy viselkedem, mintha süket lennék." Temple Grandin
"Miközben visszamentem a szobámba, azon gondolkodtam, amit a házigazda mondott, és akkor - huszonegynéhány
éves koromban - rádöbbentem, hogy én más vagyok. Az óvodában azt gondoltam, hogy a csoporttársaim mások, a középiskolában néha nagyon idegennek éreztem
magam, mintha nem teljesen odavaló lennék, ma este azonban először életemben rájöttem, hogy tényleg más vagyok. Autista vagyok. Különleges ember
vagyok." Temple Grandin
"Ha egy varázsütésre eltűnt volna az autizmus a Föld színéről, akkor az emberek még mindig a tűz körül beszélgetnének egy barlang bejárata előtt." Temple Grandin
Steve Jobs az Apple alapítója is "rajta lenne a spektrumon"- mondta róla dr. Temple Grandin.
"Az emberek gyakran nem tudják, hogy mit akarnak, amíg meg nem mutatod nekik." Steve Jobs
A filmtörténet egyik legnagyobb hatású filmrendezője Alfred Hitchcock viselkedése és monomániásnak tűnő érdeklődése eléggé valószínűvé tenné, hogy ma Aspergeresként diagnosztizálnák.
" A bosszú édes és nem hizlal." Alfred Hitchcock
" A dráma olyan, mint az élet csak az unalmas részek ki van vágva" Alfred Hitchcock
Stephen Wiltshire művész sokáig meg sem szólalt. 3 évesen autizmust diagnosztizáltak nála. Talán nem meglepő, hogy első szavai a "papír " és a "ceruza" voltak.
Csak a rajzolás érdekelte igazán és ehhez csodálatos képessége van.
Egy helikopterről történő rövid megtekintés után képes emlékezni a legapróbb vizuális részletekre és rendkívüli pontossággal le tud rajzolni egész városrészeket. Tokióról például egy 10 méter széles vászonra emlékezetből, 7 nap alatt készített panorámaképet. Számos más várost is megrajzolt ugyanígy emlékezetből, és mára már saját galériája van Londonban.
Eiffel-Tower-and-Arc-de-Triomphe-Limited-Edition-of-100
A hírességek elsősorban emberek, csak másodlagosan híresek... Természetesen ugyanúgy vannak erősségeik és gyengeségeik, mint mindenki másnak.
Dan Aykroyd-nál az 1980-as években Asperger-szindrómát diagnosztizáltak. Néhány erősségét az állapotból fakadónak tekinti. Például a szellemek és a rendőrség iránti fanatikus érdeklődése a Szellemirtókhoz vezetett.
Gyerekkorában Satoshi Tajirit lenyűgözték a rovarok beceneve is "Dr. Bug " volt. Felnőttként Tajiri ezt az érdeklődést a világ minden tájára kiterjedő jelenséggé változtatta. Neki köszönhetjük, hogy megszületett a Pokemon világa. Noha megerősítette, hogy valóban Asperger-szindrómája van, Tajiri nem beszél erről a nyilvánosság előtt, inkább hagyja, hogy sikere önmagáért beszéljen.
Akárhogy is.....nélkülük kevesebb lenne a világ!